Poza ogromnymi pokładami dobrej zabawy i adrenaliny w trakcie jazdy, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Wynika ono nie tylko z uważności i doświadczenia w jeździe, ale również stanu technicznego pojazdu. Za bezpieczną jazdę odpowiada przede wszystkim przekładnia kierownicza, potocznie nazywana maglownicą. Po znaczącym i intensywnym okresie użytkowania przekładnie zaczynają ulegać zużyciu. Jak należy rozpoznać, że maglownica uległa zniszczeniu? Jakie mogą być tego konsekwencje? Co należy zrobić w tym przypadku? Jak wygląda proces naprawy lub wymiany maglownicy?

Czym jest maglownica?

Zacznijmy od najważniejszego pojęcia – czym właściwie jest maglownica? To element wyposażenia każdego pojazdu, odpowiadający za odpowiedni sposób bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Najprościej rzecz ujmując, ich struktura przypomina małe ząbki (struktura ta jest zarezerwowana dla pojazdów wyposażonych w napęd na przednią oś) lub są to przekładnie tzw. ślimakowe lub śrubowo-kulkowe (w przypadku samochodów z tylną osią). Przekładnia kierownicza ustawiona jest poziomo w stosunku do kierownicy. Przeważnie wytrzymałość maglownicy ogranicza się do 10-15 lat użytkowania samochodu. Jak rozpoznać, że jej okres użytkowania odzwierciedla się na jakości prowadzenia samochodu?

Objawy uszkodzenia maglownicy

W przypadku objawów uszkodzenia maglownicy można wyszczególnić trzy kategorie objawów, świadczących o jej wysłużeniu po latach użytkowania. Do tych kategorii należą: usterki przekładni kierowniczej, pompy wspomagania i układu kierowniczego. Czym one się charakteryzują? Jak rozpoznać uszkodzoną maglownicę? W trakcie jazdy możesz zauważyć następujące symptomy:

Przy uszkodzeniu przekładni kierowniczej: 

 • donośne stukotanie;
 • brak lub ograniczone wspomaganie;
 • ciągłe wycieki, pochodzące z maglownicy.

Przy uszkodzeniu pompy wspomagania:

 • wylewające się płyny ze zbiorniczków;
 • szumy przy wykonywaniu zakrętów;
 • ograniczone wspomaganie, wynikające z zatartego środka lub uszkodzonego zaworu.

W przypadku usterek w układzie kierowniczym:

 • znacznie odczuwalne luzy;
 • notoryczne zacinanie się kierownicy;
 • wyciek płynów koordynujących układ kierowniczy.

Niepokojące sygnały dotyczące uszkodzenia maglownicy najczęściej są spotykane w trakcie jazdy. Kiedy zauważysz, że chociaż jeden z nich dotyczy Twojego pojazdu, niezwłocznie skontaktuj się z najbliższym serwisem. Znajdujący się na drodze uszkodzony samochód nie tylko stanowi zagrożenie dla Twojego życia, ale również dla bezpieczeństwa i komfortu innych kierowców, znajdujących się na drodze.

Jak jeszcze można rozpoznać wołanie o pomoc przez Twój pojazd?

 • W trakcie jazdy, Twój samochód nie może utrzymać stałego toru jazdy;
 • kierownica stale dziwnie drga w trakcie prowadzenia;
 • wspomaganie samochodu ogranicza się do absolutnego minimum;
 • przy skręcaniu słyszysz donośne trzaski;
 • kierownica cały sprawia wrażenie zablokowanej;

Dlaczego maglownica ulega zniszczeniu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od wielu czynników, za które odpowiada przede wszystkim użytkownik pojazdu. Jednym, kluczowym powodem zepsucia maglownicy jest wyboistość dróg i szos. Ponadto w trakcie jazdy, pojazd jest wystawiony na działanie wielu czynników zewnętrznych jak woda, piasek, błoto.

Jak zregenerować maglownicę?

Na początku warto podkreślić, że warto wybierać się na okresowy przegląd i skorzystać z proponowanej usługi regeneracji maglownicy. Polega ona na tym, że przekładnia kierownicza zostaje na początku oczyszczona z nieczystości uzbieranych przez stałe użytkowanie. Następnie, technik sprawdza jej stan ogólny i proponuje rozwiązanie w postaci wymiany wybranych elementów.

Ile to kosztuje?

Pytanie to należy zadać serwisantowi, któremu planujemy zlecić wykonanie usługi. Cena usług jest zazwyczaj indywidualna, ponieważ zależy ona od stopnia usterki i przede wszystkim pojazdu, którym się porusza użytkownik. Niemniej jednak każdy użytkownik samochodu zdaje sobie sprawę, że będzie mógł się nim poruszać przez długie lata jeśli w niego zainwestuje.

Podsumowanie

Uszkodzona maglownica może stanowić ogromny problem zarówno dla użytkowników pojazdów, jak i innych kierowców znajdujących się na drodze. Przeważnie wynika ona z faktu, że poruszamy się ciągle po drogach, które przepełniają nierówności lub natężenie pyłków lub cieczy. Ciągłe stukanie, niepokojące wycieki lub brak konsekwencji w trzymaniu się toru jazdy to jedne z alarmujących sygnałów, świadczących o problemie znajdującym się w aucie.

Dlatego też niezwłocznie zgłoś się do najbliższego, zaufanego serwisu. Zlekceważenie problemu może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku lub nawet do narażenia się na konsekwencje prawne. Odpowiadając na pytanie czy warto, mówimy – owszem, warto. Poza względami bezpieczeństwa ważne jest żeby o samochód dbać w taki sposób, żeby służył przez następne lata użytkowania.